www.jerzy.wojcik.com moje korzenie: Centrum stolicy - ul. Śliska nr (?)


Ulica Śliska przed wojną.
Ulica Śliska jest prostopadłą ulicą do Marszałkowskiej w pobliżu dzisiejszej ulicy Świętokrzyskiej. Na przełomie XVIII i XIX wieku znana była z "kombinatu alkoholowego": gorzelnie i znany browar Michała Rydyckiego. Na tej ulicy rzeczywiście trudno było utrzymać równowagę (śliska...). Przed drugą wojną światową ulica Śliska znana była głównie ze znajdującego się na niej dziecięcego szpitala żydowskiego Bersohnów i Baumanów, zwanego Szpitalem im. Dzieci Warszawy, oraz siedziby Warszawskiej Gminy Żydowskiej i kamienicy hrabiny Potockiej.
Urodziłem się na ulicy Śliskiej na dwanaście dni przed wybuchem wojny w 1939 roku. Mieszkałem z rodzicami na IV piętrze w kamienicy w pobliżu nie istniejącej dziś ulicy Wielkiej, naprzeciw domu Warszawskiej Gminy Żydowskiej. Obecnie na tym miejscu wybudowano Pałac Kultury i Nauki. Prawdopodobne miejsce tej kamienicy znajduje się dziś w pobliżu fontanny przed teatrem Guliwer od strony ulicy Świętokrzyskiej.

Mama z koleżankami na Śliskiej w 1936 roku.

Pierwsze moje zdjęcie z Ojcem - w 1940 roku.

Spacer z Mamą na Śiskiej
w 1941 roku.
Po dwóch dniach od mojego urodzenia Ojciec został powołany na "przeszkolenie wojskowe" i wkrótce bronił Warszawy przed hitlerowcami, potem walczył z ruskimi w okolicy Nowogrodu w 33 p.p. przy obsłudze CKM. Dwukrotnie uciekał z niewoli rosyjskiej, a Mama została powiadomiona, że Ojciec zaginął. We wrześniu 1939 roku ulica Śliska została zbombardowana, nie było wody i światła, a samotna Mama miała duże trudności z żywnością. Dopiero po zaskakującym powrocie Ojca z niewoli i pomocy rodziny sytuacja się poprawiła.
Nie wiele wiem o samej kamienicy i jej lokatorach. Według przekazu rodziców mieszkała tu głównie inteligencja żydowska, kolejno wysiedlana do getta warszawskiego w czasie okupacji niemieckiej.
Jeszcze do dziś pozostał stolik, lustro i nocna szafka z drewna czeczotowego jako pamiątka po pięknych meblach z ulicy Śliskiej.

Zbombardowana ulica w 1939 roku.

Istniejący fragment ulicy Śliskiej obecnie.

Tablica przed Pałacem Kultury i Nauki (kiedyś im. Józefa Stalina) znacząca nieistniejącą ulicę Śliską.
Piękne secesyjne kamienice ocalałe po wojnie w tym miejscu zostały wyburzone pod budowę tego "pomnika socrealizmu"

Prawdopodobne miejsce kamienicy na Śliskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:     inne miejsca     moja historia