www.jerzy.wojcik.com moje korzenie: dom rodzinny żony - ul. Sienna 45


Rysunek kamienicy Mariana Stępienia
Do tego domu mam sentyment ponieważ mieszkała tu, przez 15 lat, żona wraz z rodzicami Anielą i Aleksandrem Rykaczewskimi.
Przez kilka lat w secesyjnej bramie i na marmurowych schodach klatki schodowej długo żegnałem się z Hanią odprowadzając ją do domu po randce. Potem parę miesięcy mieszkałem tu na przełomie roku 1963 - 1964, kreśląc w kuchni w nocy rysunki techniczne. I wreszcie przez wiele lat, aż do 2001 r odwiedzaliśmy tu rodziców żony. Zajmowali oni lokal trzy pokojowy pod nr 18 na trzecim piętrze z dwoma wejściami z różnych klatek. A kamienica była pojemna: zawierała ponad 70 mieszkań. Ze znanych osób mieszkała tu znana pieśniarka sopranowa Ewa Podleś.
Dom przy ulicy Siennej 45 należy do grupy starych kamienic z frontonami ciężkawej secesji ze swego schyłkowego okresu, zbudowanych w latach 1912 - 1914. Projektowany był przez spółkę architektów Stifelmana i Weissa.
Ulica Sienna, jedna z najstarszych w Warszawie, wytyczona była już ok. 1767 roku od ul. Marszałkowskiej do ul. Twardej. Nazwę otrzymała w 1770 roku od leżących tu łąk, mimo, że stało tu już kilkanaście drewnianych dworków wśród ogrodów.
Wojenne zniszczenia i powojenna przebudowa szczególnie dotknęły Sienną. W latach pięćdziesiątych projektowano przesunięcie ocalałych z wojny pięknych secesyjnych kamienic przy Siennej na drugą stronę ulicy Emilii Plater (np. domy pod nr 30 i 32) - w związku z budową obrzydliwego Pałacu Kultury. Ale koszty przesunięcia okazały się równie fantastyczne jak sam ten projekt.

Żona jako dziecko z rodzicami
na Siennej w 1943 roku.

Zdjęcie współczesne kamienicy
Sienna 45.

Brama z zabytkową ceramiką
(kafle z płynącymi żaglowcami).

ZOBACZ RÓWNIEŻ:     inne miejsca     moja historia