www.JerzyWojcik.com

12 października 2000

-12 października 2000 r

Filed under: Uncategorized — JerzyWojcik @ 10:36
droga na kopiec w 2000 r

droga na kopiec w 2000 r

Monument nazwany Znakiem Pamięci osadzono na betonowym fundamencie i uroczyście odsłonięto 8 października 1994 r.
Choć widać go z daleka, szybko o nim zapomniano. Nie odwiedzają go kombatanci, dla których błotnista droga pod górę jest nie do przebycia. Rzadko przychodzą tu wycieczki szkolne. Rdzewiejącą kotwicę upodobali sobie chuligani – zabazgrali ją kolorowymi napisami, w kilku miejscach poobijali kamieniami.
W urzędzie Mokotowa dowiedzieliśmy się, że dzielnica nie opiekuje się monumentem: – Na naszym terenie mamy ze sto różnego rodzaju miejsc pamięci. To niemożliwe, byśmy opiekowali się wszystkimi. AK-owskim symbolem zajmuje się Elektrociepłownia Siekierki – informuje Jerzy Helman, naczelnik wydziału kultury i sportu dzielnicy Mokotów.
Małgorzata Dobrosławska, kierownik działu administracji Elektrociepłowni Siekierki, wyjaśnia: – Na prośbę gminy Centrum dbamy o porządek na szczycie kopca. Kosimy trawę, usuwamy krzaki.

widok na kopiec zimą 2000r

widok na kopiec zimą 2000r

– A pomnik? Dlaczego jest zaniedbany? – pytamy.
– Z pomnikiem nie mamy nic wspólnego. Nikt nas nie prosił o opiekę nad nim, sami też tego nie deklarowaliśmy – odpowiada Małgorzata Dobrosławska. – Gdyby gmina lub kombatanci zwrócili się do nas z prośbą o remont kotwicy, a kierownictwo elektrociepłowni zgodziło się go sfinansować, poszukalibyśmy firmy konserwatorskiej, która by to przeprowadziła.
– Zajmowanie się szczytem kopca jest dla nas jednoznaczne z dbaniem o pomnik. Musimy tę sprawę wyjaśnić z elektrociepłownią – mówi Magdalena Karowska z mokotowskiego wydziału kultury i sportu.
(Tomasz Urzykowski, Gazeta Stołeczna nr 87 z 12.04.2000 r)

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress