www.JerzyWojcik.com

19 grudnia 2008

Dzierlowie -stolarze artystyczni, ojciec i syn

Filed under: Uncategorized — JerzyWojcik @ 20:03
Zygmunt Dzierla, Senior

Zygmunt Dzierla, Senior

Pracując jeszcze w Nigerii, dostałem polecenia od szefa, aby w czasie urlopu w kraju poszukać dobrych stolarzy dla wykonania mebli i wnętrz zakupionego właśnie pałacu we Francji. Od zaprzyjaźnionego stolarza dostałem adres Zygmunta Dzierli z opinią, że na pewno jest to jeden z najlepszych artystycznych rzemieślników w Warszawie.  Poznałem starszego, super miłego, o nienagannych manierach pana i jego syna, w ich wspólnej firmie  przy ul. Goplańskiej 28. Dowiedziałem się, że wykonali ponad 600 przedmiotów zabytkowego wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie, lecz niestety nie mają ich zdjęć, aby mi pokazać. Następnego dnia, na życzenie Pana Zygmunta , kustosz Zamku zezwolił na wykonanie zdjęć wnętrz zamkowych. Nakręcony przeze mnie 20 minutowy film z podkładem muzyki Chopina, który przedstawiłem szefowi, zadecydował o wybraniu firmy Dzierla i Syn  do wykonania bogatych wnętrz w stylu Ludwika XVI w dziewięciu salach pałacu w Grasse na południu Francji.
Zygmunt Dzierla, senior miał wtedy 84 lat, ale był tak żywy i sprawny fizycznie, że zadziwiał wszystkich.

Zygmunt, Antoni Dzierla, Junior

Zygmunt, Antoni Dzierla, Junior

Jednocześnie jest tytanem pracy. Pamiętam, że przez kilka godzin nie schodził z drabiny robiąc na niej, już o zmierzchu, rysunki rzeźb na wysokich drzwiach wejściowych do pałacu. Od jego syna dowiedziałem się, że Pan Zygmunt nigdy w życiu nie powiedział, że źle się czuje lub że jest chory.
Jest prawdziwym mistrzem stolarstwa artystycznego. Jak powiedzieli mi rzeczoznawcy od prac ,konserwatorskich, niema drugiego takiego specjalisty od rzeźby meblarskiej w Warszawie, jak Pan Dzierla. Przez wiele lat był prezesem Ogólnopolskiego Cechu Artystów Rzemieślników, a miarą jego popularności było przyznanie mu w 1993 roku tytułu „Warszawiaka Roku”. Cztery lata ,temu byłem w Zamku Królewskim na pięknej uroczystości: 90-lecia urodzin i 75-lecia pracy zawodowej Zygmunta Dzierli. Gdy po kilku lampkach wybitego wina i szampana powiedziałem, że trochę obawiam się jechać samochodem, Pan Dzierla natychmiast zaproponował mi, że to on mnie osobiście podwiezie do domu…
Obecnie firmę prowadzi Zygmunt, Antoni Dzierla, Junior, równie pracowity jak ojciec. Jako magister inżynier mechanik samochodowy, mimo dużych sukcesów zawodowych (główny projektant modernizacji skrzyni biegów do „Poloneza” w FSO), poszedł w ślady ojca, skończył Technologię Drewna na SGGW i poważnie zajął się stolarstwem artystycznym.
Polecam czytającym te wspomnienia, meble stylowe, prawdziwe dzieła sztuki z firmy Stolarstwo Artystyczne Zygmunt Dzierla i Syn   www.dzierla-meble.pl

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress