www.JerzyWojcik.com

12 grudnia 2008

Ludmiła Jakubczak -piosenkarka

Filed under: Uncategorized — JerzyWojcik @ 21:10
Lusia Jakubczyk

Lusia Jakubczak

W Liceum Batorego nazywaliśmy ją Lusią. Chodziłem z nią razem do tej samej klasy przez dwa lata, klasa dziesiąta i jedenasta. Wróciła wtedy z Ukrainy. Specjalnie niczym się nie wyróżniała spośród koleżanek, może jednak tym, że posiadała ze wszystkich dziewcząt najwięcej tekstów piosenek w specjalnym zeszycie. Ale wtedy wcale nie śpiewała, natomiast uwielbiała tańczyć i wiadomo było, że uczyła się tańca w szkole baletowej. Później uczyła się też śpiewu u legendarnej Wandy Wermińskiej.
W 1958 roku, dwa lata po maturze, dowiedziałem się od mojego szkolnego kolegi Ryśka Łuczyńskiego, że Lusia startowała w organizowanym przez Polskie Radio konkursie dla piosenkarzy amatorów i że występuje w warszawskim teatrze piosenki w hotelu Bristol. Od tej pory śledziłem jej błyskotliwą karierę.

Została mężem uznanego kompozytora i właściciela bodaj pierwszych w Polsce organów Hammonda Jerzego Abratowskiego. To on napisał dwa największe przeboje Lusi „Gdy mi Ciebie zabraknie” i „Szeptem”. Dla niej pisali teksty takie sławy jak Władysław Szpilman i Jerzy Wasowski.
W 1961 roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w hali Stoczni Gdańskiej po zaśpiewaniu przeboju „Alabama” i olbrzymim aplauzie publiczności, łamie obcasik, zdejmuje buciki i kłania się. Nagrodzono ją trzecim miejscem, a złamany obcas miał być proroctwem przyszłej kariery. Proroctwem niespełnionym.  5 listopada tego samego roku, prawie na przedmieściach Warszawy zginęła w roztrzaskanym samochodzie prowadzonym przez męża.
Miała zaledwie 22 lata.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress